Wykonawca rozpoczął zagospodarowanie terenu przylegającego do dopływu rzeki Golubaja w pobliżu ulicy Belanova i oczyszczenie samego zbiornika. Przewodniczący Komisji Rozwoju Terytorialnego i Budownictwa Artur Krupin dzisiaj, 23 września, skontrolował organizację rozpoczęcia prac.
Przebudowa hydraulicznych konstrukcji dopływu Golubaji i utworzenie strefy rekreacyjnej w granicach ul. Ulice Mira i Belanova – Gorbunova – Zhilenkov – Gabaidulina – Kalachev odbywają się w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
„Rozpoczynamy prace na dopływie Golubaja, którego długość przekracza kilometr, a dokładniej 1 km 230 m. W całym dopływie dopływ zostanie oczyszczony, w tym celu konieczne będzie podniesienie ponad 2,5 tys. Metrów sześciennych osadów dennych, które zostaną następnie unieszkodliwione. Otrzymano pozwolenie na pracę. Wykonawca został zidentyfikowany. A naszym zadaniem jest nie tylko wykonanie prac związanych z uporządkowaniem zbiornika, ale także ulepszeniem terenów przyległych do maja 2021 roku. Przed rozpoczęciem czyszczenia zostaną przeprowadzone prace w celu zbadania terenu i samego cieku wodnego pod kątem obecności obiektów wybuchowych. Jeśli jakieś zostaną znalezione, zostaną usunięte przez specjalne struktury. Następnie rozpoczną się prace nad ulepszeniem terytoriów, uformowaniem brzegów, z uwzględnieniem maksymalnego zachowania naturalnego krajobrazu. W ramach projektu powstają również trzy nowe kładki dla pieszych oraz uporządkowana zostanie konstrukcja hydrauliczna. I oczywiście ławki i kosze na śmieci, małe formy architektoniczne i place zabaw dla dzieci zostaną zainstalowane na sąsiadujących obszarach platform widokowych. Wokół zbiornika będzie można spacerować i odpoczywać – powiedział Artur Krupin.
Prezes KTRiS powiedział również, że 90% środków na oczyszczenie jeziora i kanału (to ponad 27 mln rubli) jest przeznaczonych w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 (partnerem Kaliningradu w realizacji tego programu jest miasto Kentshin, planują jezioro o tej samej nazwie). Pozostałe 10% kaliningradów finansuje w ramach programu tworzenia komfortowego środowiska miejskiego.
Realizacja wspólnego międzynarodowego projektu nie tylko poprawi stan sanitarny i ekologiczny samego zbiornika i przyległego terytorium, ale ogólnie poprawi komfort życia w Czkałowsku. Już latem przyszłego roku dzielnica otrzyma wspaniały zielony teren rekreacyjny, który z pewnością stanie się bardzo popularny. Rzeczywiście, według tych, którzy są teraz zaangażowani w ten projekt, w jeziorze, jak mieszkańcy nazywają zaokrągloną część dopływu rzeki Golubaja naprzeciw sklepu Family, będzie można nawet pływać.
Mieszkańcy, którzy okazali się nie tylko świadkami, ale także uczestnikami rekolekcji, byli bardzo szczęśliwi, że ich ukochane jezioro wkrótce otrzyma nowe życie – tak je nazywają. W związku z rozmową uczestników spotkania, dawni mieszkańcy dzielnicy bardzo mocno prosili, aby w trakcie prac nad zbiornikiem budowniczowie zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zachować ryby, ptaki i piżmaki – ulubione przez wielu mieszkańców, które od lat cieszą ich sąsiedztwem. Artur Krupin obiecał, że zachowanie flory i fauny podczas odbudowy będzie traktowane z maksymalną uwagą.
Szacunki projektu przewidują środki na działania kompensacyjne mające na celu zachowanie tzw. Zasobu biologicznego. Odnowiony zbiornik będzie wypełniony rybami.
W dniu 16 września 2020 roku Agencja Architektury, Urbanistyki i Perspektywicznego Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego wydała pozwolenie MCU „UKS” na wykonanie powyższych prac.