O projekcie

1sierpnia 2020r. Gmina Miejska Kętrzyn rozpoczęła realizacje projektu „Ochrona i zrównoważone wykorzystywanie wodnych obiektów rekreacyjnych w miastach przygranicznych w Kętrzynie i Kaliningradzie”. Został on dofinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 pn. Beneficjentem wiodącym projektu jest Gmina Miejska Kętrzyn, beneficjentem zaś Administracja Miasta Kaliningrad. Okres realizacji wynosi 24 miesiące.

Głównym celem projektu jest wzrost ochrony czystości zbiorników wodnych. Wśród celów szczegółowych wyróżniamy: poprawę infrastruktury sieci kanalizacji deszczowej i infrastruktury hydrotechnicznej, oczyszczenie zbiorników wodnych oraz zagospodarowanie terenów na cele rekreacyjne, rozwój współpracy na obszarze transgranicznym w zakresie ochrony zbiorników wodnych i ich wykorzystania dla rozwoju społecznego i gospodarczego.
Wartość projektu to 1 986 495,48 euro, w tym Gminy Miejskiej Kętrzyn 1 045 124,06 euro, Kaliningradu – 941 371,46 euro. Dofinansowanie wynosi 90%, zaś pozostałe 10% to wkład własny.

W ramach projektu wykonana zostanie przebudowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury drogowej wokół Jeziora Kętrzyńskiego. Zakres prac obejmuje: roboty instalacyjne sanitarne związane z przebudową kanalizacji deszczowej wokół Jeziorka Kętrzyńskiego, prace drogowe związane z odtworzeniem nawierzchni po pracach instalacyjnych.
Inwestycja ta pozwoli na uregulowanie odpływu wód opadowych i roztopowych zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi i biogennymi spłukiwanych z terenów miejskich. Nowy system kanalizacji będzie skutecznie odprowadzał nadmiar wód do rurociągu pod drogą. Wody opadowe i roztopowe z odwadnianego terenu zostaną podczyszczone do parametrów zgodnych z polskim prawem.

W ramach projektu wykonany zostanie także operat wodno-prawny kętrzyńskiego jeziorka, który umożliwi ubieganie się np. o środki UE i sfinansowanie przedsięwzięcia w przyszłości.

Koncepcja projektu realizowana przez partnera dotyczy rzeki Gołubaja oraz jeziora Letnieje i polega na działaniach prowadzących do polepszenia stanu ekologiczno-sanitarnego obiektów wodnych oraz stref przyległych do nich, aby zapobiec ich zaśmieceniu, zapewnić bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych, a także ochronić przed szkodliwym oddziaływaniem wód w celu zapewnienia dobrej jakości życia mieszkańców regionu. Zagospodarowanie terenu przyległego do obiektów wodnych pozwoli na zachowanie flory i fauny zbiorników wodnych, zapewniając bezpieczne i racjonalne ich wykorzystanie.
W ramach projektu zaplanowane jest zrekonstruowanie budowli hydrotechnicznych, oczyszczenie zbiorników wodnych i cieków oraz odbudowa linii brzegu, przy jednoczesnym uwzględnieniu sąsiadującej zabudowy. Dzięki temu wokół obiektów wodnych powstaną czyste i rekreacyjne strefy wypoczynku.

Projekt zakłada również organizację letniego obozu młodzieżowego w Kętrzynie i Kaliningradzie.
Jego celem jest kształtowanie postaw społecznych wobec środowiska, w którym żyją oraz integracja młodzieży na obszarze transgranicznym. Z grupami młodzieży, organizowane będą spotkania dyskusyjne o tematyce z zakresu ochrony środowiska, konkursy związane z ekologią, gry oraz zabawy terenowe w otoczeniu przyrody, zabawy dydaktyczne i rekreacyjno – sportowe. Młodzież pozna cele i inwestycje realizowane w ramach projektu oraz problemy środowiskowe Kętrzyna, Kaliningradu, a także terenów transgranicznych. Celem zajęć będzie m.in. poszukiwanie i znajdowanie wspólnych rozwiązań poszczególnych problemów.

Projekt „Ochrona i zrównoważone wykorzystywanie wodnych obiektów rekreacyjnych w miastach przygranicznych w Kętrzynie i Kaliningradzie” obejmuje także szereg działań promocyjnych oraz dwie konferencje: otwierającą, organizowaną przez Kaliningrad oraz zamykającą, którą zorganizuje miasto Kętrzyn.

 

Translate »
Share This
Skip to content