Dzień 31 sierpnia 2023r. jest ostatnim dniem realizacji przez Gminę Miejską Kętrzyn projektu nr PR/1/073/2018 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa
Głównym celem projektu był wzrost ochrony czystości zbiorników wodnych, natomiast wśród celów szczegółowych wyróżniono m.in.: oczyszczenie zbiorników wodnych oraz zagospodarowanie terenów na cele rekreacyjne, poprawę infrastruktury sieci kanalizacji deszczowej i infrastruktury hydrotechnicznej.
Prowadzone działania w obszarze inwestycji dotyczyły:
– przebudowy sieci kanalizacji deszczowej wokół Kętrzyńskiego jeziora: przebudowa kolektorów kanalizacji deszczowej w ulicy Asnyka (od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do Asnyka 12), Kościuszki, Kajki (od skrzyżowania z ulicą Kościuszki, Reja do skrzyżowania ulic Szpitalna, Diehla, Skłodowskiej), Szpitalnej, montaż separatorów substancji ropopochodnych i osadników w celu podczyszczenia wód opadowych, montaż dodatkowych wpustów w jezdniach, montaż studni rewizyjnych.
– remontu jezdni ulicy Asnyka (od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do Asnyka 12), Kościuszki, Kajki (od skrzyżowania z ulicą Kościuszki, Reja do skrzyżowania ulic Szpitalna, Diehla, Skłodowskiej): częściowy remont chodników, wymiana krawężników, wykonanie warstw konstrukcyjnych jezdni, wykonanie nawierzchni jezdni , odtworzenie oznakowania poziomego.
Prace prowadzono etapami, w celu zminimalizowania utrudnień komunikacyjnych dla mieszkańców miasta, poruszających się w obszarze Kętrzyńskiego jeziora.
Dzięki wykonanej kanalizacji deszczowej w obrębie jeziora, powstałe zanieczyszczenia z jezdni oraz chodników, wraz z pyłami, metalami ciężkimi, nie są odprowadzane już do zbiornika. Wody opadowe z ulic T. Kościuszki, A. Asnyka i ulic sąsiednich odprowadzane są do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. Z ulic Szpitalna, M. Kajki i ulic okolicznych wody opadowe, roztopowe odprowadzane są do jeziora, a następnie do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. W obu przypadkach wody są poczyszczone za pomocą osadników i separatorów substancji ropopochodnych.
W ramach niniejszego projektu przygotowano dokumentację środowiskową – operat wodnoprawny wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na rekultywację jeziora, a w efekcie przywrócenie jego cech biologicznych, chemicznych oraz fizycznych, zbliżonych do naturalnych. Ponadto opracowano operat wodnoprawny, wraz z uzyskaniem pozwoleń wodno-prawnych na legalizację wylotu urządzenia kanalizacyjnego i odprowadzanie wód opadowych wylotem w skarpie rowu przy ulicy Jaśminowej i na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych wylotem w skarpie rzeki Guber od strony ulicy Leśnej.
Opracowany został „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miejskiej Kętrzyn na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2029”, w celu prowadzenia zrównoważonego rozwoju Gminy Miejskiej Kętrzyn, w dalszej kontynuacji dbałości o środowisko naturalne. W dokumencie wyszczególniono główne zadania, które mają na celu eliminację zagrożeń dla konkretnych obszarów.
Zastała opracowana również „Aktualizacja Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Miejskiej Kętrzyn”.
W ramach projektu zorganizowano również konkurs ekologiczny pn. „Dbajmy o nasze wody, bo to skarb przyrody”, o tematyce adekwatnej do przeprowadzonej inwestycji. Prace, które zostały wyróżnione w konkursie, umieszczono w kalendarzu na rok 2022.
Ostatnim działaniem w ramach projektu było wykonanie zagospodarowania terenu wokół Kętrzyńskiego jeziora. W ramach działania ustawiono napis Kętrzyn, który obsadzony został roślinnością oraz ustawiono ławki, leżaki.
Wartość całego projektu wynosi 1 986 495,52 euro, w tym na realizację zadań przez Gminę Miejską Kętrzyn 1 045 124,06 euro. Dofinansowanie Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w wysokości 90 %.