W ramach projektu PR/1/073/2018, wokół Jeziora Kętrzyńskiego wykonana została nowa kanalizacja deszczowa, dzięki której wody spływające z jezdni, chodników i miejsc utwardzonych zanieczyszczone przez pyły, metale ciężkie pochodzenia komunikacyjnego nie trafiają bezpośrednio do zbiornika.
Kilkudziesięcioletnie zgromadzone zanieczyszczenia w wodzie i osadach dennych jeziora doprowadzają do jego eutrofizacji. Dlatego też w ramach dalszych działań planowana jest rekultywacja jeziora, która będzie miała na celu przywrócenie jego poprzednich funkcji, a także cech fizycznych, chemicznych i biologicznych jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Etapem końcowym rekultywacji, w celu utrwalenia efektu remediacji biologicznej i chemicznej, będzie zmiana struktury ryb w jeziorze poprzez odpowiednie jego zarybienie gatunkami drapieżnymi, których występowanie w Jeziorze Kętrzyńskim zostało zakłócone poprzez dominację i nadmierny rozwój liczebności drobnych ryb gatunków karpiowatych.
Jezioro Kętrzyńskie posiada tylko jeden dopływ ciekiem i odpływ kanałem, co pozwoli odpowiednio zabezpieczyć wyloty przed niekontrolowaną ucieczką ryb z jeziora. Zwiększenie ilości ryb drapieżnych
w jeziorze poprzez jego zarybienie szczupakiem, sandaczem i węgorzem nie tylko poprawi prawidłowość funkcjonowania struktur troficznych w ekosystemie, ale także znacząco uatrakcyjni wędkowanie nad jego brzegiem.
W tym celu wykonany został operat wodnoprawny (wraz z uzyskaniem decyzji – pozwolenie wodnoprawne), który jest zgodny z Planem zintegrowanych działań ochronnych i rekultywacji dla obszaru zlewni Jeziora Kętrzyńskiego i w przyszłości posłuży do ubiegania się o środki zewnętrzne na działania środowiskowe związane z jego rekultywacją.
W ramach projektu zostanie wykonany “zielony” napis Kętrzyn, którego konstrukcja w całości obsadzona zostanie roślinnością, ustawione zostaną ławki, leżaki oraz wykonane zostaną nowe nasadzenia roślin. Ażurowe rzeźby kwiatowe, nowe nasadzenia roślinne będą nie tylko tworzyć nowoczesny element przestrzeni miejskiej, ale będą miały pozytywny wpływ na środowisko i jego bioróżnorodność. Zagospodarowanie terenu wpłynie na poprawę funkcji tego obszaru, wpłynie pozytywnie na estetykę terenu, poprawę walorów środowiskowych i bioróżnorodność terenu wokół Jeziorka Kętrzyńskiego.