Wiele udało się zrobić w ramach projektu „Ochrona i zrównoważone wykorzystanie wodnych obiektów rekreacyjnych w miastach przygranicznych w Kętrzynie i Kaliningradzie”.
W ramach realizacji zadania „Poprawa stanu sanitarno-ekologicznego zbiorników wodnych w Kaliningradzie” przeprowadzono przebudowę konstrukcji hydrotechnicznych oraz poprawę stanu sanitarno-ekologicznego dopływu rzeki Gołubaja. Obiekt o długości 1230 metrów został oczyszczony z mułu, wzmocniono i uformowano skarpy, zamontowano dwa nowe mosty, naprawiono istniejący most, zagospodarowano 2 tereny rekreacyjne, w tym wykonano instalację oświetlenia, ławki, place zabaw dla dzieci.
W kwietniu 2021 roku odbyło się ekologiczne sprzątanie jeziora Letnieje. Od września do października odbył się kreatywny konkurs na najlepszy projekt środowiskowy dotyczący wpływu ochrony środowiska na zbiorniki wodne wśród uczniów szkół ogólnokształcących miasta Kaliningrad. W grudniu 2021 r. odbyła się konferencja wdrożeniowa projektu.
Jest jeszcze wiele ważnych działań, które muszą być zrealizowane w tym roku. Przede wszystkim jest to poprawa stanu sanitarnego i ekologicznego jeziora Letnieje.
Obecnie jezioro jest elementem układu architektonicznego miasta Kaliningrad. Powierzchnia jeziora wynosi 3,62 ha. Jezioro znajduje się w strefie przyrodniczo-rekreacyjnej zgodnie z rozporządzeniem o zagospodarowaniu przestrzennym miasta. Brzegi jeziora są płaskie, zadarnione, pokryte roślinnością drzewiastą i krzewiastą. Teren parku w pobliżu jeziora jest wykorzystywany przez mieszkańców do spacerów i rekreacji. Wykonane zostaną prace mające na celu oczyszczenie dna jeziora z mułu, wzmocnieniem dna i górnej części skarp jeziora.
Ponadto, wspólnie z ekspertami, planowane jest stworzenie informacyjnych tablic edukacyjnych. Tablice będą zlokalizowane w pobliżu atrakcyjnych miejsc i obiektów: parków ekologicznych, rzek, jezior, pomników przyrody. Tablice będą informować o walorach przyrodniczych, a także zachęcać mieszkańców miast i turystów do ochrony środowiska naturalnego.
Wiosną zorganizowane zostaną akcje sprzątania środowiska (subbotniki środowiskowe). Mieszkańcy, lokalne władze, wolontariusze będą wspólnie sprzątać śmieci, gałęzie i drewno na terenach parków leśnych i wokół zbiorników wodnych. Takie wydarzenia mają na celu zwiększenie zainteresowania mieszkańców ochroną środowiska.